Szkoła Doktorska jest zorganizowaną formą kształcenia doktorantów, przygotowującą do uzyskania stopnia doktora.

Proces kształcenia polega na przekazywaniu doktorantom wszechstronnej wiedzy, rozwijaniu ich umiejętności i kompetencji społecznych, niezbędnych do przeprowadzenia badań i przygotowania rozprawy doktorskiej.

Od roku akademickiego 2019/2020 dotychczasowe studia doktoranckie zostały zastąpione kształceniem doktorantów w nowych instytucjach – szkołach doktorskich. W wyniku reformy szkolnictwa wyższego wprowadzanej przepisami Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli tzw. Ustawy 2.0 osoby zainteresowanie prowadzeniem badań naukowych oraz uzyskaniem kwalifikacji III stopnia, czyli doktora, mogą aplikować do szkół doktorskich.

W Uniwersytecie w Białymstoku w 2019 roku powołano trzy szkoły doktorskie zgodnie z Zarządzeniem nr 8 Rektora UwB z dnia 27.03.2019 r. w sprawie utworzenia szkół doktorskich:

• Szkołę Doktorską Nauk Humanistycznych;
  • Szkołę Doktorską Nauk Społecznych;
  • Szkołę Doktorską Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.

Z dniem 1 września 2024 r., z połączenia Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych oraz Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych  i Przyrodniczych, Zarządzeniem nr 1 Rektora UwB z dnia 16.01.2024 r. utworzono Szkołę Doktorską Uniwersytetu w Białymstoku.

Szkoła Doktorska prowadzona jest w następujących dyscyplinach:

• filozofia,
  • historia,
  • literaturoznawstwo,
  • językoznawstwo,
  • ekonomia i finanse,
  • nauki prawne,
  • nauki socjologiczne,
  • pedagogika,
  • matematyka,
  • nauki biologiczne,
  • nauki chemiczne,
  • nauki fizyczne.

©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.